Pytanie z nagłówka pojawia się za każdym razem, gdy zaczynam z kimś rozmowy o stworzeniu strony, więc postanowiłem zebrać wszystkie odpowiedzi w jedno miejsce. Mam nadzieję, że z tą wiedzą łatwiej nam będzie rozpocząć współpracę i razem stworzyć idealną stronę www. Jeżeli zajmujesz się projektowaniem, wykończeniem wnętrz, stolarką itp, to koniecznie przeczytaj ten wpis do końca.

Zacznę od wyjaśnienia pojęć, które dla jednych są oczywiste, a dla innych to czarna magia. Postaram się opisać to możliwie obrazowo, a jeżeli ktoś ma ochotę na fachowe definicje, to odsyłam do wiki.

Wyobraź sobie, że serwer to jest osiedle. Każdy z domów na osiedlu jest jak pojedyncza instalacja WordPressa. Dom musi posiadać adres, który w Internecie nazywany jest domeną. Wszystko co znajduje się w domu to treść strony.

Żeby strona miała się gdzie podziać, trzeba jej wynająć serwer oraz domenę, która pozwoli każdemu na nią trafić. Celowo użyłem słowa „wynajem” ponieważ zarówno serwer jak i domenę wynajmuje się na wybrany okres. Najczęściej jest to rok, ale to nie jest sztywna reguła.

Podczas wyboru serwera warto jest zwrócić uwagę na politykę cenową oraz dostępność czegoś co nazywa się Let’s Encrypt. Każdy pewnie spotkał się kiedyś, gdy chciał wejść na jakąś stronę www, że zamiast treści dostajemy taki komunikat:

fotografia wnętrz poznań

Let’s Encrypt to darmowe rozwiązanie, dające minimalne, ale wystarczające dla prostych stron zabezpieczenia. Jeżeli na serwerze Let’s Encrypt jest niedostępny, to konieczne będzie dokupienie osobnego certyfikatu SSL, co wygeneruje kolejne koszty.

Ja polecam polskie serwery MyDevil oraz Small. To jest ta sama firma, a poszczególne marki różnią się tylko wielkością przestrzeni dyskowej, co sprawie, że serwery „konsumenckie” są tak samo dobre jak profesjonalne. Kliknij w poniższe linki, żeby samodzielnie porównać oferty i wybrać, to co jest dla Ciebie najlepsze. Jeżeli Twoja strona będzie wizytówką, a maila i tak masz na gmailu, to 5 GB spokojnie wystarczy. Natomiast do rozbudowanego portfolio fotograficznego warto rozważyć zakup większego pakietu danych.

Gdy mamy już serwer, to warto jest wybrać nazwę strony oraz domenę. Tutaj warto postawić na prostotę. Adres strony będzie na wizytówkach, ulotkach. Będzie nam również zależało, żeby w przypadku polecenia naszych usług, nazwa była łatwa do zapamiętania i przekazania. Bilbil zapada w pamięć? Przy wynajmie domeny warto wybrać takiego dostawcę, który ma przewidywalną politykę cenową. Są na polskim rynku firmy, które widząc rosnącą popularność adresu, mogą podnosić roczną opłatę. To co kosztowało 15 zł na start, po kilku latach może być wiele razy droższe.

Gdy serwer i domena są już załatwione, można iść dalej. W końcu nasz domek trzeba jakoś urządzić. Do tego potrzebne są następujące informacje.

  • Treści jakie mają być na stronie, co prawda mogę pomóc w marketingowym ułożeniu, poprawieniu tekstów, ale nikt nie zna oferty tak dobrze jak Ty.
  • Tekst „o nas”, historia firmy, notka biograficzna – cokolwiek co identyfikuje ludzi, którzy stoją za marką. Opis „firma xxx istnieje od dawna i jest liderem w brażny yyy” nie przejdzie. Warto tutaj pomyśleć, co przekona potencjalnych klientów.
  • Logo i obrazki. Zawsze powtarzam, że strona to przede wszystkim teksty i obrazki, a dopiero dalej animacje i inne bajery.
  • Jeżeli już o obrazkach mowa, to warto pomyśleć, czy na stronie będzie ogólna oferta, czy uporządkowane projektowo portfolio.
  • Kolory identyfikujące markę. (hex lub RGB)
  • Dane kontaktowe, które mają znaleźć się na stronie.
  • Dużym ułatwieniem w komunikacji jest pokazanie kilku przykładów już istniejących stron. Nie chodzi o kopiowanie układów, a o sprawne przekazanie, co jest według Ciebie ładne.

Konieczne jest również przygotowanie polityki prywatności zgodnej z obowiązującymi przepisami.

Mam nadzieję, że wyjaśniłem to wystarczająco obrazowo i teraz już wiesz co jest po stronie wykonawcy, a co po stronie zamawiającego.

Na koniec jeszcze 2 informacje. Po wykonaniu strony nagrywam wideo i pokazuję na nim, jak strona jest zbudowana oraz jak można dodawać do niej kolejne treści. Mogę się tym zająć, jednak będzie się to wiązało z opłatami.

Dla projektantów, budowlańców czy stolarzy itp., którzy będą mi zlecać sesje swoich realizacji, mam specjalną ofertę cenową oraz bezpłatne administrowanie strony. Zadzwoń i dowiedz się więcej.

Podobne wpisy