Co to jest matterport?

Najprościej – jest to połączenie skanera 3D i aparatu fotograficznego. Urządzenie najpierw tworzy model wnętrza, a następnie nakłada na niego obraz. Wykonanie wirtualnego spaceru polega na powtórzeniu skanowania w możliwie dużej ilości punktów.

fotografia wnętrz poznań

Po zakończeniu skanowania powstaje model 3D, przypominający domek dla lalek, z tą różnicą, że można wejść do wnętrza każdego z pomieszczeń…

fotografia wnętrz poznań

…dokładnie tak jak widać to na tym obrazku i rozejrzeć się w każdym kierunku.

Gdzie się przydają wirtualne spacery?

Pierwsza i dość oczywista odpowiedź to handel nieruchomościami. Z jednej strony jest to korzystne dla osób, które ograniczają kontakt z ludźmi, ze względu na covid-19, z drugiej strony, ułatwia to zapoznanie się z nieruchomościami oddalonymi o wiele kilometrów. Jedynym warunkiem jest dostęp do Internetu.

Ale to dopiero wierzchołek góry lodowej. Jedną z ciekawszych propozycji jest możliwość stworzenia wirtualnej kopii istniejącego sklepu, np meblowego, dodania do niego opcji zakupowych, przez co można poczuć się jak w prawdziwym sklepie bez wychodzenia z domu.

Warto wspomnieć również o obiektach kultury. Obecnie coraz częściej można spotkać się z wirtualnymi wystawami. Z pewnością jest to tańsze i szybsze niż wycieczka do Paryża czy Nowego Jorku. Możliwie jest również połączenie wirtualnego spaceru po muzeum z klikaniem na pojedyncze obrazy, rozwijanie opisów. Każdy kiedyś zwiedzał muzeum w pośpiechu i pewnie każdy minął kiedyś ważny obraz i nawet nie zwrócił na niego uwagi. Łącząc wycieczkę fizyczną z wirtualnym przewodnikiem w telefonie można dowiedzieć się i poczuć więcej.

Wirtualny spacer to również ciekawe rozwiązanie dla obiektów komercyjnych, które ma zachęcić do odwiedzenia ich. Dla przykładu wirtualny spacer w obiekcie sportowym jak np park trampolin pozwoli zapoznać się z obiektem przed wizytą i na miejscu nie tracić już czasu na zwiedzanie.

Czy to wszystko co oferuje matterport?

Oczywiście, że nie :) Można na przykład zrobić spacer po restauracji, do każdego ze stolików dodać kalendarz rezerwacji i pozwolić na wybranie takiego, który idealnie pasuje do planu na kolację. Można pokazać pokoje w hotelu, żeby zapewnić przyszłych gości jaki panuje standard we wnętrzach.

No i czy matterport jest konkurencją dla fotografii?

Nie, jest jej częścią, uzupełnieniem. Dla przykładu w muzeum wnętrze jest skanowane, ale pojedyncze obrazy muszą być fotografowane. Na stronie internetowej obiekt może się pochwalić wirtualnym spacerem, ale strony zbudowane są z opisów i obrazków, więc bez sesji foto się nie obejdzie. Matteportem trudno jest zrobić sesję wizerunkową. Każda z tych usług ma swoje ograniczenia i zalety.

[zobacz wirtualny spacer]

Podobne wpisy