Jakie ustawienia trybu manualnego wybrać do fotografii wnętrz?
Jak widzisz, już w pytaniu jest odpowiedź na to, który tryb w aparacie wybrać do fotografowania wnętrz. Oczywiście jest to tryb manualny, dzięki czemu żadnego z elementów nie pozostawiamy przypadkowi.
A co z pozostałymi ustawieniami? Odpowiedź znajdziesz w poniższej tabeli:
Ustawienia o których piszę są „optymalne i bezpieczne”. Znając je poradzisz sobie w większości wnętrz, ale pamiętaj, że to tylko początek do eksperymentowania i budowania własnego doświadczenia.
FUNKCJA | USTAWIENIE |
---|---|
PRZYSŁONA | f/8 – f/10 |
ISO | 100 |
BALANS BIELI | 5000K – 5300K |
CZAS | zależny od ekspozycji |
Czy można bardziej otworzyć lub zamknąć przysłonę?
Tak i nie :) Jeżeli zamkniesz bardziej przysłonę to być może otrzymasz większą ostrość, ale w komplecie z aberracjami chromatycznymi. Co prawda możesz je łatwo usunąć w Lr, ale…
Jeżeli sprawdzisz swój aparat i obiektyw na stronie dofsimulator.net dowiesz się (zakładam z dużym prawdopodobieństwem). że twój obiektyw ustawiony na f/10 ostrzy na kilkanaście metrów. Więc zwyczajnie nie ma potrzeby stosowania mniejszego otworu, ale…
Idąc w drugą stronę możesz spróbować pracy z mniejszą głębią ostrości. Jednak warto pamiętać o kilku elementach:
- istnieje ryzyko, że złapiesz ostrość w miejscu, które na sesji wyda się ok, ale już w domu przy komputerze zrozumiesz, że fota jest bez sensu (zachęcam do nauki czym są mocne punkty na zdjęciach) i wzrok pada na miejsce które jest nieostre,
- poinformuj klienta w czasie fotografowania o swoim zamiarze, żeby potem nie padło pytanie, czy masz może ujęcie z większą głębią (albo pamiętaj, żeby takie zrobić bez pytania),
Zatem teraz już wiesz, co jest punktem wyjścia do eksperymentów.
Co warto wiedzieć o ISO w kontekście fotografii wnętrz?
Jeżeli chcesz zrozumieć czym jest ISO w fotografii cyfrowej, to najlepszy do tego będzie materiał na kanale dr5000 o tytule: ISO nie istnieje w fotografii!
Zatem jeżeli już wiesz jak działa ISO, to od siebie dodam:
- ISO 100 zawsze będzie bezpiecznym rozwiązaniem
- warto jest dokładnie poznać swój aparat, sprawdzić jakie ma ISO natywne oraz czy ma dual gain
- w ramach ćwiczenia zrób w domu zdjęcia na różnym ISO i zobacz jak wyglądają zdjęcia i jaki jest szum na konkretnych wartościach ISO
Dlaczego ogólnie nie wybierać automatycznego balansu bieli (i kiedy wybierać)?
Zrób sobie następujący eksperyment: ustaw w swoim aparacie ABW oraz wybierz format zapisu pliku na RAW. Włącz światło w pomieszczeniu, w którym jest dostęp do światła dziennego. Następnie zrób to samo zdjęcie bez włączonych świateł. Teraz przestaw balans bieli na 5200k i powtórz poprzednie kroki. Zgraj zdjęcia na komputer, otwórz w Lr i oceń, które obrazki Ci się podobają. Oczywiście możesz zrobić korektę WB w programie, ale pewnie już teraz wiesz, z którymi plikami pracuje się przyjemniej.
A teraz powtórz eksperyment ale w łazience, która nie ma dostępu do światła dziennego. Zrób z zdjęcia, pierwsze na ABW, drugie ustawiając na temperaturę 5200K. Zobacz które zdjęcie będzie się przyjemniej retuszować.
Ja zawsze fotografuję na 5200K. Dzięki temu zawsze mam powtarzalne kolory na wszystkich kadrach. Znacznie ułatwia to pracę z kolorami w czasie retuszu.
Jaki czas ekspozycji ustawić podczas fotografowania wnętrz?
Wielu fotografów wnętrz robi zdjęcia w oparciu o automatyczny bracketing, a następnie łączy te zdjęcia w HDR. Jeżeli też tak robisz, to wiesz, jakie problemy się pojawiają po drodze i ile pracy zajmuje radzenie sobie z nimi. Czyli to co miało być szybkie i proste, generuje dużo niepotrzebnej pracy.
Dlatego jeżeli chcesz działać sprawnie, zacznij używać histogramu. Jeżeli nie wiesz jak działa, to całą niezbędną wiedzę znajdziesz w tym materiale na youtube: Histogram: pokonał światłomierz w aparacie
Zatem jeżeli chcesz mieć materiał do pracy w Lr i Ps to zrób 3 ujęcia w 3 ekspozycjach:
Ciemnie – histogram będzie wyglądał mniej więcej tak:
Idealne – histogram będzie wyglądał mniej więcej tak:
Jasne – histogram będzie wyglądał mniej więcej tak:
Oczywiście trzeba w tym wszystkim myśleć. Popatrzeć na wyświetlacz, żeby ocenić, czy zdjęcie wygląda dobrze. Jeżeli masz wątpliwości, to zrób więcej ujęć w różnych ekspozycjach. Łatwiej jest usunąć niepotrzebne zdjęcie, niż organizować sesję jeszcze raz ;)
No i coś czego nie było w tabelce czyli jak ustawić ostrość
Na początek coś bardzo ważnego: pamiętaj żeby zawsze wyłączyć automatyczną stabilizację obrazu, oczywiście jeżeli twój aparat i obiektyw taką funkcję posiadają.
Kolejna rzecz to gdzie ustawić punkt ostrości. Tutaj również wspomogę się materiałem z kanału Niezłe Aparaty, bo jest to wytłumaczone bardzo rzeczowo i na konkretnych przykładach. Zobacz wideo: Ostrość Hiperfokalna w fotografii – to proste!
We wnętrzach można kierować się dość ogólnym uproszczeniem. Jeżeli pomieszczenie przed aparatem ma X m długości, to ostrość ustawiamy w odległości 1/3X od aparatu. W ten sposób wykorzystamy optymalnie możliwości obiektywu.
Indywidualne warsztaty z fotografii wnętrz
Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak teoria opisana powyżej działa w praktyce, to zapraszam na indywidualne warsztaty: