Cześć, poniższy tekst napisałem w 2019 roku. Przez te kilka lat wiele zmieniło się w moim warsztacie. Aktualizacja tego tekstu znajduje się [TUTAJ]
Żyjemy w świecie obrazu, mediów społecznościowych i wszechobecnej reklamy. Można próbować bronić się przed tym ze wszystkich sił, ale chcąc sprzedawać swoje produkty, oprawa wizualna i odpowiednio przygotowana komunikacja z klientami jest nieunikniona. Budowanie wizerunku powinno być oparte na wysokiej jakości prezentacji wizualnej, bo klient zanim usiądzie na kanapie, musi nieruchomość zobaczyć i ocenić.
Dopasowanie do gustu, wnętrza, potrzeb odbywa się często w czasie przeglądania stron internetowych, więc doświadczanie pozostałymi zmysłami dzieje się dopiero w mieszkaniu, podczas pierwszej wizyty. Warto jest zatem poświęcić chwilę sztuce fotografii i poznać jej podstawowe zasady, które pomogą samodzielnie wykonać sesję, lub skutecznie ocenić pracę wynajętego fotografa.
Ogólne zasady fotografowania czyli ISO, przysłona i czas
Fotografia to z jednej strony sztuka, wrażliwość na kolory i kompozycję kadru, a z drugiej rzemiosło jak każde inne. Malarz musi znać techniki malarskie, rzeźbiarz znać się na materiałach, a fotograf wiedzieć jak wykonać zdjęcie poprawne technicznie. Do tego konieczne jest poznanie podstawowego trybu pracy praktycznie każdego aparatu – legendarnego trybu manualnego “M”. W takim ustawieniu posiada się pełną kontrolę nad urządzeniem i przy odrobinie doświadczenia, można śmiało wykonać swoje pierwsze zdjęcia techniczne. Od czego zatem zacząć?
ISO – każdy z nas pamięta filmy do aparatu oznaczane liczbami 100, 200, 400, a jest to nic innego jak czułość. Im większa, tym łatwiej wykonać zdjęcie przy mniejszej ilości światła. Do fotografowania mebli i wnętrz warto przygotować kilka lamp i odsłonić okno, aby maksymalnie oświetlić przestrzeń, jednocześnie starając się, aby ISO nie przekraczało wartości 100. Dzięki temu otrzyma się najładniejsze zdjęcie bez szumów.
Przysłona jest symbolem fotografii, ¾ fotografów ma ją w swoim logo, nawet James Bond strzelał do widzów stojąc za przysłoną. Co należy o niej wiedzieć? Że pozwala panować nad głębią ostrości. Jej wartość opisana jest w fotografii ułamkiem – im mniejszy ten ułamek, tym większa jest głębia ostrości. Dla przykładu f/2 pozwala zrobić ostry portret, ale tło będzie totalnie rozmazane i jest to efekt pożądany w tego rodzaju fotografii. Tymczasem meble i wnętrza należy fotografować z przysłoną o wartościach od f/5.6 do f/9 aby każdy detal fotografowanego obiektu pozostawał ostry i wyraźny.
Czas. Każdy aparat wyposażony jest w światłomierz, dzięki czemu po ustawieniu ISO oraz przysłony, należy zgodnie ze wskazaniem na wyświetlaczu dobrać taki czas naświetlania, aby cokolwiek było na zdjęciu widoczne. Tu zasady są proste – za krótki czas to niedoświetlone, czarne zdjęcie, za długi, prześwietlone. Czasami warto jest wykonać kilka ujęć próbnych, aby sprawdzić, jakie ustawienie najlepiej sprawdzi się w danych warunkach.
Czym się rządzi fotografowanie wnętrz?
Jeżeli zdjęcie ma być poprawne technicznie, to powinno być ostre w każdym jego fragmencie. Od tej zasady, jak i od praktycznie każdej innej, są odstępstwa, ale skupmy się tutaj na wiedzy elementarnej, a na eksperymenty pozwólmy sobie gdy zdobędziemy więcej doświadczenia.
Złotą zasadą fotografii technicznej wnętrz jest pokazanie utrzymanie prostopadłych względem siebie linii pionowych i poziomych. Proste ściany i proste meble pozwalają na pokazanie w kadrze rzeczywistości wolnej od zniekształceń, dzięki czemu proporcje elementów są identyczne jak w rzeczywistości. Wiele nowych aparatów ma elektroniczną poziomicę, można również dokupić taką tradycyjną, montowaną tam gdzie jest miejsce dla lampy błyskowej.
Wysokość aparatu nad podłogą.
Prawidłowe położenie aparatu to od 80 do 120 cm nad podłogą. W zależności od sytuacji może to być nieco niżej lub wyżej, ale to już należy ocenić w czasie sesji.
Dobór sprzętu – aparat, obiektyw, statyw, lampy
To jakim aparatem się robi zdjęcia jest obojętne, ważne żeby miał wymienną optykę i możliwie dużą matrycę, ale i to nie jest kategoryczne. Na co warto zwrócić uwagę to ogniskowa obiektywu opisana w milimetrach. Gdy chcemy pokazać całe wnętrze warto użyć obiektywu szerokokątnego, czyli od 10 mm do około 20 mm, ale nie może być popularne rybie oko, które niekorzystnie zniekształci całe wnętrze. Kąt widzenia takich obiektywów to od 150 do 170 stopni. Można nim objąć całe pomieszczenie i pokazać jak będą w nim wyglądać meble. Do zdjęć katalogowych, gdzie chcemy pokazać tylko jeden element wyposażenia, idealne będą obiektywy o ogniskowych od 35 mm nawet do 135 mm jeżeli chcemy pokazać szczegóły. Dla orientacji kąt widzenia obiektywu 50 mm to ok 40 stopni.
Poza aparatem i obiektywem warto jest mieć statyw, który po pierwsze pozwoli idealnie wypoziomować aparat i po drugie, ustabilizuje go, gdy czas naświetlania będzie bardzo długi (jeżeli czas jest dłuższy niż 1/20 sek to niemożliwe jest otrzymanie ostrego zdjęcia z ręki).
Gdy chcemy jednak skrócić czas naświetlania, warto jest skorzystać z dodatkowych lamp foto, błyskowych lub na światło stałe, ale to już materiał na osobny wpis.
Edycja oraz co to jest HDR
Nawet najgorsze zdjęcie można ładnie wyretuszować i nawet najpiękniejsze zdjęcie można w domu zepsuć. Retusz to forma sztuki, która pozwala wydobyć z surowego materiału z matrycy to co najpiękniejsze. W tym opisie nie ma możliwości aby opisać skomplikowane procesy i zasady więc przedstawię to możliwie najprościej, a każdy kto się zainteresuje tematem będzie mógł tę wiedzę rozbudować o informacje z książek i internetu.
Zdjęcia w aparacie można zapisać na 2 sposoby, czyli w formacie JPG i RAW.
JPG to pliki wstępnie edytowane i kompresowane przez aparat, teoretycznie po skopiowaniu ich na komputer są gotowe do pokazania światu, jednak nie jest to tak kolorowe i zawsze warto jest materiał 2x sprawdzić, czy wszystko jest dobrze naświetlone. Do edycji plików JPG wystarczy nawet prosty darmowy program, np Photoscape.
Format RAW to surowy obraz 1:1 zebrany z matrycy aparatu. Zawarte są w nim wszystkie informacje o kolorach, które tylko mógł zebrać aparat. Dlatego RAW daje ogromne możliwości edycyjne i dopiero w takich programach jak Lightroom czy DxO Optics PRO można samodzielnie przygotować pliki JPG, zgodnie z własnymi oczekiwaniami i gustem.
Warto również wspomnieć o technice HDR, gdzie kilka ujęć tego samego kadru, wykonanych z różnym czasem naświetlania, łączy się w jedną całość, w celu otrzymania idealnie naświetlonego zdjęcia w każdym jego fragmencie. Jedym z najlepszych na świecie programów do składania plików w HDR jest polski program SNS HDR.
Jak widać, fotografia to dość skomplikowana dziedzina sztuki, wymagająca sprawnego poruszania się w świecie emocji i technologii. Jednak, jeżeli raz w życiu pozna się elementarne podstawy, już zawsze będzie się czerpało radość z poruszających serce kadrów.